Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Snacky môžu byť aj zdravé

Veronika Shoebridge

Ak milujete snacky pri telke alebo len tak z nudy, pribrať môžete za rok až 4 kilá. Podťe chrumkať zdravo a chutne!

Oriesky_Datle_Kesu
Zdroj: Photo by Rachael Gorjestani on Unsplash
27. SEP 2018

Vydržíte pozerať film bez toho, aby ste pri ňom niečo jedli? Niektorí áno, no mnoho ľudí si to nedokáže ani predstaviť. Večer po práci s balíkom chipsov, slanými arašidami, čokoládou obalenými orieškami alebo slanými, maslovými pukancami. To je aktivita, pri ktorej mnohí radi oddychujú. Snacky si radi doprajete aj v práci či škole a často zbytočne.

Prečo chutia snacky

Existuje mnoho dôvodov, prečo snackujeme. U niekoho je to zo zvyku, z nudy alebo preto, aby niečo robil s rukami. Tento návyk však nemusí byť nutne zlý, ba dokonca ho mnohí výživoví poradcovia aj odporúčajú. Tak ako všade aj tu platia isté pravidlá. Ako, kedy a hlavne čo si ako snack vybrať, aby ste nešli proti svojmu zdraviu, ale podporili ho.

Tvrdá pravda o chipsoch

Chipsy a zemiakové lupienky sú jednými z najznámejších a najpopulárnejších snackov nás ľudí vôbec. Zároveň však aj tým nezdravším.

Sú nám k dispozícii v rôznych veľkostiach, existujú asi vo všetkých možných príchutiach, tenké, hrubé, vrúbkované. Sú mimoriadne chutné a keď ich už raz začneme jesť, je len veľmi ťažké prestať.

Len v USA sa ich ročne predá viac ako 50 miliónov balíkov.

Pre naše zdravie sú však obrovskou hrozbou, pretože vďaka smaženiu obsahujú obrovské množstvo tuku, sacharidov a energie. Tým, že sa často pražia v prepálenom oleji obsahujú aj veľa zdraviu vyslovene škodlivých látok a jedov. Tým, že sa dochucujú príchuťami typu syr, smotana a cibuľa, môžete si byť istí, že okolo reálnej smotany alebo čerstvej cibuľky ani nešli. Všetko sú to umelé príchute s obrovským množstvom soli, ktoré zdraviu vyslovene škodia a spôsobujú obezitu, cukrovku typu 2 a zvyšujú krvný tlak.

Čo snackovať?

Ak cítite, že potrebujete niečo malé zjesť napríklad medzi raňajkami a obedom alebo si  večer neviete predstaviť bez menšieho občerstvenia, skúste to trocha inak. Teda hlavne zdravšie.

Či už sú to sušené jabĺčka, pár orechov, čerstvé plátky jablka, melónu, hrozno alebo ananás, pukance bez masla alebo zeleninové lupienky.

MAX SPORT, populárna slovenská značka, vyrábajúca chutné proteínové tyčinky, práve teraz prichádza na trh s absolútnou novinkou, čo rozhodne poteší milovníkov čipsov. Vyvinuli „zdravé proteínové čipsy“.

Zásadný rozdiel je, že tieto lupienky nie sú smažené ale pečené. To ale zďaleka nekončí s ich dobrými vlastnosťami. Obsahujú veľa vlákniny, sú bez lepku, majú až 20% proteínu, neobsahujú nebezpečný palmový tuk, sóju ani GMO. Čo ale majú, je intenzívna chuť, sú tenké a chrumkavé. No a samozrejme v rámci zachovania si dobrého zdravia a štíhlej línie by mohli byť tou správnou voľbou všetkých milovníkov slaných snackov. Bez výčitiek.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Snacky môžu byť aj zdravé

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.