TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Natural Bodybuilder Tomáš Jurica: Prehru by som uniesol, ale bojím sa jej

Adela Jasenovcová

Aktuálny majster sveta v naturálnej kulturistike je Slovák a má len 20 rokov. Rozprávali sme sa s Tomášom Juricom, ktorý zožal za 4 roky svojho súťažného pôsobenia obrovské úspechy – je aktuálny majster sveta, dvakrát bronzový na MS a dvakrát Majster Európy. 

Natural Bodybuilder Tomáš Jurica: Prehru by som uniesol, ale bojím sa jej
25. JAN 2018

O svojich úspechoch nám hovorí: „Prvý rok som bol na majstrovstvách Európy v  roku 2013 ako dorastenec, ale keďže tam, nebola moja kategória, preradili ma vyššie a za juniorov som vyhral. Mal som vtedy 16 rokov a trénoval som asi 4 roky,, dovtedy som hrával futbal. Cvičiť som začal sám. Bratranci už boli na pár súťažiach, tak ma inšpirovali. Čo som od nich pochytil bola hlavne technika cvičenia. Trénera som nemal, vzdelával som sa najmä z časopisov a videí. 

Vzory a motívy

Pre Tomáša je  najväčším hnacím motorom on sám. Spomenul nám aj svoj legendárny vzor – Arnolda Schwarzenegera. O svojom súťažnom pôsobení nám ďalej povedal: „Po prvej súťaži som mal dva roky voľno a potom som už išiel na majstrovstvá sveta. V jednom roku som absolvoval Majstrovstvá Slovenska, Českej republiky a napokon aj Majstrovstvá sveta. Na Majstrovstvách SR a ČR som bol prvý a na Majstrovstvách sveta som bol tretí v juniorskej kategórii, dorastenci neboli. V roku 2016 boli Majstrovstvá Európy v Šamoríne a tam som v juniorskej kategórii skončil prvý. Na jar 2017 som išiel do Thajska na Majstrovstvá sveta, kde som skončil prvý už v mužskej kategórii. Keďže by som v juniorskej kategórii bol sám, čo som odmietol, prehlásil som sa k mužom. V jednej kategórii som bol do 175 cm a v druhej, kde som skončil druhý. Potom som bol v kategórii do 75 kíl a tam som skončil prvý. Čiže dvakrát majster Európy, dvakrát tretí na svete.“

Ako vyhrávať?

Prezident asociácie, v ktorej Tomáš súťaží mu prezradil, že jeho silnou stránkou je symetria tela. Symetria je daná geneticky - vrch aj spodok tela musí byť vyrovnaný. Odmakať to však treba. „Keď má človek správnu motiváciu, tak ide za tým. Nechcem sa postaviť na pódium s tým, že dopadnem horšie, ako som bol umiestnený predtým. Bojím sa prehry. Uniesol by som to, ale chcem vyhrať vždy. Mal som pevnú vôľu a na nič iné som nemyslel. O ničom inom sa so mnou nedalo rozprávať, len o súťaži. Je to o koncentrácii, zúžení mysle len na to jedno. Robím naturálnu kulturistiku, je to bez doppingu, niekoľkokrát som bol testovaný, náhodne mi prišla kontrola aj do práce. 

maxsport tomas

Ako sa stravovať?

“Žiadnou diétou nedosiahnete, aby svaly vyzerali tak, ako majú. Nebudú mať tú správnu hustotu, ako keď dodržiavate prísne stravu počas celého roka. Je to hlavne o životnom štýle.” Tomáš je zástancom pravidelnej a vyváženej stravy. 

Nonstop tréning

Tomáš sa pripravuje prakticky neustále. Rád by sa stal viacnásobným majstrom sveta. Tvrdí, že kulturistika je o tom, že nemá šancu vyhrať človek, ktorý deväť mesiacov nič nerobí a potom sa rozhodne dva mesiace pred súťažou, že sa ide pripraviť. 

„Tiež som päť mesiacov nič nerobil a potom som zrazu išiel na súťaž. Vyhral som, možno som mal šťastie, že som nemal vážnejších súperov, ale bol to risk. Tie svaly však neboli také ako teraz, plnšie a väčšie. Znepokojuje ma, keď sa pozriem do zrkadla a nevyzerám dobre. Keď už začneš robiť tento šport, už je to nonstop, stále sa pozoruješ. Aj keď treba vedieť, kde sú hranice. Dá sa to robiť aj ako šesťdesiatročný, aj keď svaly už vyzerajú staršie. Mám ešte veľa rokov pred sebou, súťaže sú bonus, robím to skôr pre seba. Rád dodržiavam stravu, vidím, ako sa mení telo. Baví ma pracovať s ním,“ dodáva na záver Tomáš.

Predstavili sme vám človeka, ktorý sa vyzná a v oblasti chudnutia má bohaté skúsenosti. Skvelou správou je, že sme si pre vás spolu s Tomášom a značkou MAX SPORT pripravili seriál o chudnutí, ktorý bude plný užitočných informácii. Sledujte sekciu MAX SPORT a dozviete sa viac!

Maxsport


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Natural Bodybuilder Tomáš Jurica: Prehru by som uniesol, ale bojím sa jej

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.