TU nájdeš vyše 300 tréningov už za 6,50 € mesačne

Hľadajte podporu okolia. Pri chudnutí aj športe

Možno to poznáte - začnete chudnúť alebo si dáte iný cieľ, a pre rodinu ste obľúbený terč fórikov. Určite nechceš koláčik? Ani pohárik koly? Aj keď to môže vzbudzovať všeobecnú veselosť, pre ľudí, ktorí si dali zložitý cieľ, je podpora okolia jeden z najdôležitejších faktorov úspechu.

Hľadajte podporu okolia. Pri chudnutí aj športe
Zdroj: Pixabay.com, CC0
3. APR 2018

V jednom z výskumov zisťovali, ako veľmi je dôležitá pri dosahovaní výsledkov podpora najbližšieho okolia. Testovacou vzorkou boli golfisti. Výskumníci sa ich pýtali na to, ako a či vôbec ich najbližšie okolie podporuje a potom sledovali, ako sa im darí pri turnajoch. Zistili, že tí športovci, ktorí mali podporu najbližšej rodiny, sa zlepšovali oveľa viac ako ostatní.

Dáva to zmysel. Človeku sa akýkoľvek cieľ napĺňa lepšie, keď na ceste za ním nie je sám. Veď rozumne daný cieľ znamená, že človek potrebuje vyjsť zo svojej istoty, z toho, čo pozná a ísť do neznáma. Ak má pri sebe ľudí, ktorí ho v tom podporujú, je väčšia pravdepodobnosť, že to na polceste nevzdá.

Špeciálne sa to týka ľudí, ktorí majú nadváhu, chcú schudnúť, alebo si dali iný pohybový cieľ - zabehnúť maratón, dostať sa do lepšej kondície, vyhrať súťaž... Ak takýto človek zotrváva v stave, v akom je (nehýbe sa, priberá...) priveľmi dlho, je ten stav preňho normálny. Zvykol si naň a všetko, čo ho odtiaľ odkláňa, berie ako istú formu utrpenia.

Cieľ schudnúť je náročný. Zlepšiť kondíciu tiež.

Ide o ciele, ktoré netrvajú deň ani týždeň, ale sú dlhodobého charakteru. Človek sa pri ceste k cieľu dostáva do rôznych životných situácií a veľakrát je na hrane toho, či bude pokračovať. Práve v týchto situáciách rozhoduje podpora okolia. Netreba si ju samozrejme zamienať za nedostatok vnútornej motivácie. Tú nenahradí nič.

Tri druhy podpory

Medicínska neziskovka mayo Clinic, ktorá sa okrem medicínskej praxe zaoberá aj výskumom, na svojom webe venovanej tejto téme zhrnula podporu okolia do troch bodov:

  1. Emocionálna podpora.
  2. Praktická podpora.
  3. Inpširatívna podpora.

Všetky tri podpory okolia sú dôležité a okrem toho, že pomôžu, potešia, upevnia vzťahy.

Emocionálnou podporou sa myslí tá typická podpora, ktorú potrebujeme, keď nevládzeme ísť ďalej. Partner, rodina a priatelia nás podržia, pomôžu, povedia, že to vydržíme a dáme to.

Praktická podpora sa týka najmä najbližšej rodiny, partnerov, rodičov. Je o tom, že napríklad pri chudnutí nebude zvyšok rodiny pri televízii chrúmať čokoládu a piť sladené nápoje. Alebo partner postráži deti, keď máme naplánovaný tréning alebo potrebujete si ísť skôr ľahnúť.

Inšpiratívna podpora veľmi pomôže. Príkladom je inšpiratívne video z Youtube, ktoré nám vyhľadá a pustí náš partner: "Pozri, ako to robí tento vo videu, neskúsiš to tak aj ty?"

Čo keď podpora chýba

Nie vždy je však najbližšie okolie podporujúce tak, ako by sme si želali. Čo vtedy robiť? Sú dve základné možnosti. Hovorí o nich tréner Tomáš Jurica, ktorý je majster Európy v naturálnej kulturistike v nasledujúcom videu:

Ak podporu okolia nemáte, skúste sa držať nasledujúcich troch bodov:

1. Hovorte o tom, čo potrebujete a cítite. Možno vaše okolie nie je nepodporujúce, len nemá toľko empatie, aby vycítilo vaše potreby. Skúste si ju vypýtať a narovinu povedať, čo vám chýba.

2. Poďakujte sa za podporu. Neberte ju ako samozrejmosť, aj tí, ktorí vás podporujú, potrebujú počuť, že a v čom všetkom to má pre vás význam.

3. Nájdite si tréningového partnera alebo tréningovú skupinu. Akýkoľvek cieľ sa dosahuje ľahšie, ak ste v kontakte s ľuďmi, ktorí majú ten istý, alebo aspoň podobný cieľ.

4. Podporujte aj vy tých ľudí, ktorí sú vo vašom okolí a majú svoje ciele. Možno to, čo vám chýba, získate skôr, ak budete vzorom. Čím viac podpory dáte, tým viac sa jej dostane aj vám.

Článok bol pripravený v spolupráci s firmou MAXSPORT.


Autor článku

phlubina@gmail.com

Palo Hlubina

Palo Hlubina je publicista, autor štyroch kníh a zakladateľ obsahovej agentúry Samosa, ktorá sa venuje produkcii videí, textov a obsahových stratégií. Fanúšik zdravého životného štýlu, aktívny športovec so zameraním na bojové umenia.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Hľadajte podporu okolia. Pri chudnutí aj športe

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.