Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Expertka na výživu radí: Ako správne počas dňa prijímať proteíny, sacharidy a tuky?

MAX SPORT

Váš nový cvičebný plán má najväčšiu silu vtedy, keď je podporený správnym jedálničkom. V spolupráci s odborníčkou na výživu a kvalitu potravín Zuzanou Matejčekovou sme zisťovali, či záleží na tom, v ktorej časti dňa prijmeme väčšinu živín a ako si správne nastaviť stravu pred tréningom a po ňom.

Ranajky_Kasa_Avokado_Ovocie
Zdroj: Photo by Brooke Lark on Unsplash
11. OKT 2019

Jedlo tesne pred tréningom. Áno či nie?

Všeobecne sa neodporúča jesť tesne pred začiatkom cvičenia, ani piť veľké množstvo tekutín. Určite sa vyhnite ťažkým jedlám 1 – 2 hodiny pred tréningom. Je to však individuálne a závisí vždy od konkrétneho človeka. Každý z nás si časom dokáže odsledovať, kedy najneskôr mu nerobí pred tréningom problém najesť sa a následne v pohode trénovať.

Aj výber jedla je individuálny a závislý od typu tréningu. Mnohí ľudia majú dokonca naplánovaný tréning skoro ráno a vtedy môže byť strava pred tréningom naozaj problém. Niektorí z nás by ráno nezvládli zjesť ani kúsok banánu, iní si zase bez raňajok nevedia predstaviť deň. 

Smoothie_Cinky_Trening

5 jedál denne nie je univerzálna mantra

Existujú ľudia, ktorí v súčasnosti prechádzajú na systém tzv. prerušovaného pôstu. To znamená, že od rána do neskoršieho popoludnia nejedia nič, iba pijú vodu, šťavy či čaj a najedia sa až k večeru. Takýto spôsob prijímania stravy im vyhovuje, no nemusí každému.

Opäť je to individuálne. Niekomu vyhovuje prijať viac jedál denne v menších množstvách, iným stačí obed a večera. Ak napríklad máte prijať denne 2 000 kcal, je jedno či ich prijmete v 4 alebo viacerých porciách. Z hľadiska cieľa redukcie hmotnosti je to jedno.

Počas pôstu sa dočasne obmedzí príjem všetkých látok a živín, ktoré so stravou prijímame, a telo začne „konzumovať“ to, čoho je v organizme prebytok, pričom tiež dochádza k vylučovaniu toxických látok. Už počas jednodňového pôstu dochádza k významnej regenerácii tráviaceho traktu, zároveň sa zlepší obranyschopnosť organizmu, ako aj proces látkovej výmeny. Existuje mnoho ľudí, ktorí si občasný pôst i napriek vyváženému spôsobu stravovania zvolili ako súčasť ich spôsobu života.

Čomu sa pred tréningom vyvarovať, aby vaša námaha nevyšla navnivoč

Ak je vaším cieľom schudnúť, príjem akýchkoľvek potravín v kalorickom nadbytku vám naozaj nepomôže. Taktiež by ste mali čo najviac minimalizovať alkohol. Jeho pitie pred cvičením aj po ňom je úplne vylúčené.

Myslite aj na to, že aj napriek ukážkovému jedálničku predstavujú odpočinok a regenerácia nevyhnutnú súčasť každého tréningového plánu. Samotná regenerácia po cvičení má veľký vplyv na ďalší športový výkon, a umožňuje vám tak trénovať oveľa efektívnejšie. Bez pravidelného oddychu medzi tréningami bude vaša snaha zbytočná, aj keď si nastavíte dokonalý jedálniček. 

Cestoviny, ktoré pomáhajú budovať svaly a chudnúť

Najkvalitnejšie proteíny, cukry a tuky

Kľúčovú rolu vo výžive hrajú sacharidy, pretože práve tie predstavujú zdroj energie nielen pre fungovanie a výkon svalov. Výber potravín ostáva už len na nás, v závislosti od toho, či potrebujeme prijať zložené sacharidy, alebo jednoduché. Nič nepokazíte obilninami, zemiakmi, strukovinami, alebo ovocím.

Čo sa týka tukov, tie najkvalitnejšie prijmete z orechov, avokáda, vajíčok, či kokosového oleja. 

Bielkoviny potrebujeme na optimálnu regeneráciu po tréningu a odporúča sa prijať 1,2 až 2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti, v závislosti od intenzity tréningu. Siahnite po strukovinách, mäse a mliečnych výrobkoch.

Proteínová tyčinka ako náhrada za bežné jedlá dňa

Ak skonzumujete proteínovú tyčinku na desiatu či olovrant, nenabúrate si ani prísnejší jedálniček. Ako snack je proteínová tyčinka dobrá a rýchla alternatíva pre tých, čo nestíhajú. Keďže však ide o chutné a zároveň praktické jedlo, dajte si pozor, aby sa proteínové tyčinky či shaky nestali príliš častými náhradami hlavných jedál a stále dbajte na pestrý jedálniček pripravený z kvalitných surovín s obmedzením polotovarov.

Tento článok bol pripravený v spolupráci s odborníčkou na výživu a kvalitu potravín Ing. Zuzanou Matejčekovou, PhD., ktorá sa podieľa po odbornej stránke na vývoji produktov MAX SPORT.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Expertka na výživu radí: Ako správne počas dňa prijímať proteíny, sacharidy a tuky?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.